+A A -A

Amasya Oluz Höyük Tarihe Işık Tutuyor

-A A +A

         AMASYA (AHG) Edib Ahmet CEYLAN 2 Ekim 2017

Amasya Valisi Dr. Osman Varol Prof. Dr. Şevket Dönmez ile birlikte Amasya Oluz Höyük’te yapılan kazı çalışmalarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

 Toplantıya ayrıca Kültür Turizm Müdür Vekili Hakan Karaman, Müze Müdürü Celal Özdemir, İl Basın Halkla İlişkiler Müdür A. Hamdi Yanık ve basın mensupları katıldı.

 Toplantıda İlk olarak İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şevket Dönmez yapılan kazı çalışmalarıyla ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Sunumun ardından Sönmez şunları ifade etti:

“ İlk kazı çalışmalarına 2013 yılında başlanan ve yürütülen çalışmalar sonucunda Pers (Akhaimenid) Dönemi (MÖ 425-300) kutsal alanında devam edildi. İçinde kutsal ateşin yandığı cella, yaşam odaları taş döşemeler ve kullanılamaz duruma gelmiş tapınak eşyalarının gömüldüğü çukurların (bothroslar) saptandığı Oluz höyük, söz konusu bulgularıyla Anadolu din tarihinin yeniden düşünülmesi gerektiğini ve Amasya’nın bu eşsiz yerini göstermeye başlamıştır. Büyük İskender’in Asya seferi ile başlayan süreçte (MÖ 300’ler) tahrip edildiği anlaşılan tapınakta kullanılmış ateş kültürüne ait taşınabilir ateş yakma kabı (ateşdan) ve şişler, Haoma (kutsal içki) kültürüne işaret eden kepçeler ve kaplar ile kurban kültürüne ait satır ve bıçaklar açığa çıkarıldı. Anadolu’ya Medlerle ve Perslerle geldiği anlaşılan Zerdüşt dininin (İslami Dönem’de Mecusilik) oluşum ve gelişim dönemlerini yansıtan Oluz höyük bulguların önemi, söz konusu dinin kaynak coğrafyası olan İran’da bile görülmeyen mimari kalıntılar ile buluntuların Önasya arkeolojisinde ilk defa görülüyor olmasıdır  “ dedi.

Sunumun ardından en son çıkarılan ve sergilenen eserler Amasya Valisi Dr. Osman Varol tarafından incelendi.

Programın sonunda Amasya Valisi;  Oluz Höyük Kazı Başkanı Prof.Dr. Şevket Dönmez ve ekibine tarihe ışık tutacak bu önemli çalışmalarından dolayı teşekkür ederek, kendilerine her türlü desteğin verileceğini ifade etti.

Ayrıca İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şevket Dönmez: Amasya kent merkezinin 25 kilometre güneybatısındaki Oluz Höyük'te 10'uncu yılını tamamlayan sistematik arkeolojik kazılarda İslami usullere göre gömülmüş Anadolu'daki ilk öncü “Konargöçer" Türklerin 10. veya 11'inci yüzyıla ait sağlam durumdaki iskeletlerinin ortaya çıkarılırken en ilgi çeken mezarının 6 yaşındaki bir bireye ait iskelet ile yanındaki buluntular olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Dönmez, “Kazılarda benim için en önemlisi 6 yaşındaki Türk kızı. Biz atalarımızın 1071'de geldikleri olgusuyla yetiştirildik. Fakat Türkmen denilen daha önce Oğuz denilen insanlar belli ki 1071'den çok önce Anadolu'ya gelmişler ve buralarda yurt edinmeye başlamışlar. Bunların görülmesi ve mezarlık kurmuş olması çok önemli” dedi.

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 03.10.2017 - 16:46 -673-
Bu sayfayı paylaşın :