+A A -A

Bir Bilen!

-A A +A
      İnsan konuşan, düşünen, akıl sahibi ,yaşadığı çevreyi kavrayabilen, değişen ,değiştirebilen ve bütün diğer canlılardan farklı yaratılmış bir yaratık.İnsan sınırlı yaratılmıştır.İnsanlar topluluk halinde yaşarlar.
 
İnsanın sınırsız ihtiyaçları, istekleri arzuları vardır.İmkanlar ise sınırlıdır.İnsan başı boş sorumsuz yaratılmamıştır.Hem dünyada hem ahirette mutlu olması için Yaradan ölçüler sınırlar koymuştur.Bu sınırları ölçüleri tanımayan inanmayan insanlar güç sahibi olmak için her türlü yolu mübah görmekte dünyayı yaşanmaz hale getirmektedir.Bu insanlar içinde her an konan ölçülere inanma uyabilme yolu kapalı değil.
 
   Bu ölçülere inanan insan bile çoğu zaman sınırları zorlamaktadır.Yunus Emre bir deyişinde”Bir dem gelir Îsâ gibi.Ölmüşleri diri kılar.Bir dem girer kibr evine .Fir'avn ile Hâmân olur.”Bu nasıl olabilmekte.Bir anda İsa gibi, bir anda Fi’avn gibi davrana bilmektedir.Hem kendi nefsi hemde etrafı insanı yanlışa itebilmektedir.
 
Bir zamanlar bir siyasi liderimize “Bir bilen” diyorlardı.O her şeyi biliyordu.Bilmediği bir şey yoktu.Sormuşlar “şeyh uçar mı?”-Mürit uçurur denmiştir.
Bu yanlışı yapma herkes için mümkündür.Onun için”Bizi dosdoğru yola ilet;”diye Allah’a dua etmekteyiz.Her an hepimiz yanlışa düşme durumu ile karşı karşıyayız.Kimsenin bir garantisi yok her an raydan çıkabiliriz.
 
Aman dikkat!
2018 Yılının Barışın,huzurun,hoşgörünün ve sevginin hakim olduğu yaşanabilir güzel bir dünya dileğiyle.

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 01.01.2018 - 17:03 -1,205-
Bu sayfayı paylaşın :