+A A -A

Ruhani'nin siyasi hayatı tehlikede

-A A +A

İran'daki muhafazakarlar, reformist Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin kardeşi ve yardımcıları hakkında yolsuzluk iddialarını yargıya taşıyor. Cumhurbaşkanı Ruhani'nin seçim dışına itilebileceği vurgulanıyor.

 

İran'da Cumhurbaşkanlığı yarışı öncesi yolsuzluk iddiaları Ruhani hükümetini zor durumda bırakmaya devam ediyor. Muhafazakar kanada yakın üst düzey yargı yetkililerinin, Ruhani'ye yakın kişiler hakkında yolsuzluk soruşturmaları başlattığı belirtiliyor.

Al Arabiya English'in haberine göre, yaklaşan Cumhurbaşkanlığı ve belediye seçimleri öncesi sertlik yanlısı yargı üyeleri yolsuzluklar konusunda Ruhani'ye çok yakın isimler hakkında dava açtı. İran yargısı adına konuşan Gholam Hüseyin, İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı görevini yürüten Masum İbtikar'ın oğlu Taha Haşimi hakkında tutuklama emri çıkarıldığını duyurdu.

İran Şura Meclisi'ndeli 40 milletvekili de ortak kaleme aldıkları mektupta, "Ruhani'nin kardeşi Hüseyin Feridun hakkındaki rüşvet iddialarının bir an önce açığa kavuşması gerekiyor" ifadelerine yer verdi.

İRAN YARGISI UYARMIŞTI: RUHANİ ADAY OLAMAYABİLİR

İran Parlamentosunda konuşan reformcu blok lideri Muhammed Rıza Arif: “Ruhani yorulmuş olabilir. Mayıs ayında gerçekleştireceğimiz seçimlere katılmayabilir" açıklamasında bulunmuştu.

KARDEŞİ EN YAKIN DANIŞMANI

Son bir yıldır Ruhani'nin özel danışmanlığını yapan kardeşi Hüseyin Feridun'un karanlık işlere karıştığını öne süren haberler yayınlanıyordu. Devrim Muhafızlarına yakınlığıyla tanınan bir internet sitesinin yayınladığı haberde Ruhani'nin kardeşinin Ahmedinejad'ın cumhurbaşkanlığı sırasında döviz bürosu açtığı ve ekonomik kriz sırasındaki kur dalgalanmaları ve ekonomik yaptırımlar sayesinde servet sahibi olduğu öne sürülmekteydi.

KEYFİ ATAMALAR İLE SUÇLANIYOR

Ruhani'nin kardeşi kamu bankalarının yönetimine keyfi atamalar yapmakla suçlanıyor. Bazı yöneticiler astronomik maaş aldıkları için temmuz ayında azledilmiş, bir banka müdürü de Devrim Muhafızları tarafından tutuklanmıştı.

Kaynak: Yeni Şafak

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 28.01.2017 - 09:38 -430-
Bu sayfayı paylaşın :