+A A -A

Rumların manevrası tuttu: AB'den 'zirve' şantajı

-A A +A
Brüksel'deki gayriresmi zirvenin ardından AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve AB Konseyi Başkanı Tusk basına açıklamalarda bulundu. Akdeniz'deki krize işaret eden Tusk, Mart ayında Türkiye ile yapılacak olan Varna toplantısının iptal edilebileceği sinyalini verdi.
 
Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, Suriye'deki Beşşar Esed rejiminin ablukada tuttuğu Doğu Guta'ya düzenlediği hava saldırılarında sivillerin yaşamını yitirmesine ilişkin, "Esed rejimi masum çocuk, erkek ve kadınları öldürüyor. Rusya ve İran bunların yaşanmasına müsaade ediyor." dedi.
 
Brüksel'deki gayriresmi zirvenin ardından AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve AB Konseyi Başkanı Tusk basına açıklamalarda bulundu.
 
Suriye konusunda Tusk, "Esed rejimi masum çocuk, erkek ve kadınları öldürüyor. Rusya ve İran bunların yaşanmasına müsaade ediyor. AB derhal ateşkes yapılması ve insani yardımların ulaştırılması çağrısında bulunuyor." dedi.
 
Tusk, toplantıda AB'nin 2020 sonrası bütçesini belirlemeye yönelik de "Çok yıllı mali çerçeve konusunu ele aldık. Önceliklere göre bütçe çalışmalarını hızlandırmaya karar verdik. Bu yıl bir anlaşma sağlanmasının zor olduğu görülüyor." diye konuştu.
 
Bütçede yasa dışı göç, savunma, güvenlik ve Erasmus programına daha fazla kaynak aktarmayı planladıklarını dile getiren Tusk, ortak tarım politikası, Ar-Ge, yatırımlar ve altyapı projelerinin de öncelikli olacağını söyledi.
 
Tusk, İngiltere'nin AB'den ayrılışıyla (Brexit) birlikte ortaya çıkacak AB bütçesindeki farkı kapatmak için birçok üye ülkenin daha fazla katkı sağlamaya hazır olduğunu anlattı.
 
AP'de koltuk sayısı düşecek
 
2019 Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine ilişkin ise Tusk, "Liderler, AP'deki koltuk sayısının 751'den 705'e indirilmesi üzerinde mutabık kaldı." dedi.
 
Tusk, bir sonraki AB Komisyon Başkanlığı seçiminde AP'de en çok sandalye sahibi siyasi partinin adayının, AB Konseyi tarafından otomatik olarak onaylanması yönündeki talebin kabul görmediğini açıkladı.
 
Ege ve Akdeniz'de yaşanan gerginlik
 
Tusk, zirvede Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın kendisine Türkiye ile yaşanan gerginliklere ilişkin bilgi verdiğini belirterek, "AB liderleri adına GKRY ve Yunanistan ile dayanışma içinde olduğumuzu bildirmek istiyorum. Türkiye'ye ise bu adımlarına hızla bir son vermesi çağrısında bulunuyorum." diye konuştu.
 
Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 24.02.2018 - 10:50 -829-
Bu sayfayı paylaşın :